Gabinet Urologiczny Warszawa

 

Kamica układu moczowego charakteryzuje się występowaniem złogów w nerkach lub górnych drogach moczowych i jest dość częstą chorobą. Objawy kamicy w postaci napadu kolki nerkowej występują przynajmniej raz w życiu u około 10% mężczyzn i 5% kobiet.
Po raz pierwszy kolka nerkowa pojawia się zwykle u pacjentów między 20. a 40. rokiem życia.

Kamica nerkowa najczęściej występuje u mężczyzn w wieku 40 - 50 lat, a u kobiet w wieku 50 - 70 lat. Po pierwszym napadzie kolki nerkowej u połowy chorych w ciągu 5 - 10 lat mogą wystąpić kolejne napady. U niektórych chorych kamica nerkowa utrzymuje się przez kilkadziesiąt lat i w tym czasie chorzy wiele razy wydalają („rodzą”) kamienie i są poddawani zabiegom urologicznym.

W kamicy nerkowej znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Mogą więc na nią zapaść członkowie rodziny chorego, przy czym często stwierdza się u dotkniętych chorobą zaburzenia metabolizmu pewnych substancji, które sprzyjają tworzeniu się kamieni moczowych.

Leczenie kamicy układu moczowego - metody

Litotrypsja pozaustrojowa (skrót ang. extracorporeal shockwave lithotripsy – ESWL) to rozbijanie kamienia moczowego wewnątrz organizmu pacjenta przy użyciu tzw. fali wstrząsowej. Jest to najczęściej stosowana interwencja w kamicy moczowej. Kamień moczowy ulega rozbiciu na cząstki wielkości ziaren piasku, które łatwo są wydalane z moczem. Zabieg zwykle przeprowadza się ambulatoryjnie i nie wymaga znieczulenia. Jest bezpieczny, nie uszkadza tkanek i w ciągu paru dni po zabiegu pacjent może wrócić do swojej zwykłej aktywności.

Nefrolitotrypsja przezskórna (ang. percutaneous nephrolithotomy PCNL) zwykle wykonywana, gdy kamień moczowy w nerce jest duży (>2,5 cm) lub położony w takim miejscu, że nie może być rozbity przy użyciu litotrypsji. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu. Polega on na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie skóry w okolicy nerki do miedniczki nerkowej instrumentu zwanego nefroskopem, przez który urolog może obejrzeć kamień moczowy, dokładnie określić jego położenie i odpowiednimi narzędziami rozdrobnić go na mniejsze kawałki, które następnie zostają usunięte.

Ureterorenoskopia (litotrypsja ureterorenoskopowa, URS lub URLS)

zwykle służy do usuwania kamieni moczowych ze środkowego i dolnego odcinka moczowodu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu bez konieczności jakiegokolwiek nacinania tkanek. Urolog wprowadza giętki wziernik przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, a następnie do moczowodu, dzięki czemu może bezpośrednio obejrzeć kamień oraz usunąć go w całości lub po wcześniejszym rozdrobnieniu na mniejsze fragmenty. Po zabiegu zwykle w moczowodzie pozostawia się na parę dni cewnik, aby mocz prawidłowo odpływał z nerki.Ureterorenoskopia giętka z użyciem lasera (RIRS)

, metoda opracowana, dzięki rozwojowi technik mało inwazyjnych, polega na rozbiciu kamienia przy użyciu lasera holmowego oraz ureterorenoskopu giętkiego - urządzenia bardzo delikatnego dla chorego.
Tę bezpieczną i skuteczną metodę wykorzystuję standardowo w leczeniu moich pacjentów.

Konsultacje

Gabinet Urologiczny Dr Shlegel
ul. Kasprowicza 48
01-871 Warszawa

konsultacje
czwartek: 9:00 do 16:00
CAROLINA MEDICAL CENTER
ul. Pory 78
02-757 Warszawa